Generator Wirtualnych Scen Dźwiękowych cz. II

czwartek, 17 lutego 2022

Dzisiaj ponownie wracamy do tematu Generatora Wirtualnych Scen Dźwiękowych (VSSG). Wszystko po to, by przybliżyć Wam, na czym będzie polegał proces po zaprojektowaniu siatki wirtualnych pokoi.

Projektant przy użyciu VSSG będzie osadzał w siatce wirtualnych pokoi multidźwiękową scenę audio. Dzięki m.in. dostępnym filtrom (tagowanie dźwięków) będzie istnieć szeroka paleta możliwości wykorzystania osadzanych dźwięków. W odróżnieniu od Modelu Wirtualnego Pokoju z Etapu 1, w VSSG w każdym wirtualnym pokoju projektant będzie mógł osadzić większą liczbę dźwięków oraz zweryfikować możliwości orientacji. W efekcie złożona scena audio przejmie funkcje grafiki w grach wideo. Gracz powinien, więc trafnie lokalizować oraz interpretować dźwięki w interaktywnym świecie, by móc na ich podstawie czynić postępy w grze bez użycia warstwy graficznej. Interaktywność oznacza także, że mogą zaistnieć interakcje postaci gracza ze źródłem dźwięku. Gracz będzie mógł np. przemieszczać się względem źródeł dźwięków. Jest to bardzo dużym wyzwaniem, gdyż w obecnie dostępnych rozwiązaniach np. w technologii binauralnej jest to niemożliwe do osiągnięcia. Odtworzenie, eksportowanie i importowanie sceny do pliku pozwoli użytkownikom m.in. na tworzenie wirtualnych scen audio według własnych potrzeb.

Podsumowując, po opracowaniu algorytmów, które rozwiną dotychczas wytworzone narzędzia w Etapie 1 (czyli Model Wirtualnego Pokoju), powstanie znacznie bardziej kompleksowe narzędzie w postaci VSSG, umożliwiające implementację większej ilości dźwięków na scenie złożonej z wielu wirtualnych pokoi między, którymi gracz będzie mógł swobodnie się przemieszczać.